O autorze
Jozef Kapustka o muzyce poważnej i nie tylko.

Jozef Kapustka, pianista, jest absolwentem nowojorskiej The Juilliard School i londyńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej. W 2013 nakładem wytwórni DUX z Warszawy ukazała się jego płyta "Improvisations with Bashir", a w lecie 2015 opiniotwórczy brytyjski portal "Culture Trip" umieścił nowy cykl improwizacji fortepianowych Kapustki na liście najlepszych propozycji sezonu muzyki poważnej w Londynie. W 1997 wystąpił w nowojorskiej Carnegie Hall. W 2010 nominowany (wraz z Brigitte Faure) do prestiżowej francuskiej nagrody teatralnej Molières za oprawę muzyczną do sztuki Virginii Lemoine "Une Diva à Sarcelles". Mieszka w Paryżu. Więcej na stronie jozefkapustka.net.

Zapiski z daleka (3)

Miasto po drugiej stronie muru wyglądało jak z jakiegoś średniowiecznego włoskiego fresku. Po drugiej, to znaczy nie po tej samej, po której mieszkał Chełmicki. Pięło się nagle w górę, jeżyło przybudówkami, przybudóweczkami, w dół spoglądały tysiące pustych okien.

Ludzi nie było widać, ale Chełmicki wiedział, że ktoś tam mieszka, bo często w nocy, w dzień też ale częściej w nocy, zza muru słychać było takie jakby pacnięcia.

Jak później ustalił Chełmicki, do miasta za murem prowadziło kilka takich przejść w tym murze. Ludzie wchodzili i wychodzili, wyglądało to tak, jakby przechodzili między różnymi wymiarami, jak na jakimś "Stargate" czy czymś w tym rodzaju. Pacnięcia nie robiły na nich żadnego wrażenia, byli maksymalnie spokojni. Wyglądali też na szczęśliwych, ale instynkt podpowiadał Chełmickiemu, żeby dał sobie spokój z przechodzeniem między wymiarami, bo pacnięcie będzie ostatnia rzeczą jaką usłyszy w życiu.


Chełmicki nie wiedział po co tu przyjechał w ogóle. Przesiadywał całymi dniami na Arpoadorze między Copacabaną i Ipanemą i próbował na siłę nadać jakiś sens swojej obecności. Kupy się to wszystko za bardzo nie trzymało. Potem jak już patrzył z samolotu na rozświetlone nocne miasto to nagle nabrał całkowitej pewności, że chciałby do niego jeszcze kiedyś wrócić.

Jozef Kapustka
Trwa ładowanie komentarzy...